Preto sa nespoliehame na veľkoobchody a importérov, ale každoročne vysielame náš “vínny tím” do sveta.
Tento rok sme mali viac cieľov. Okrem nájdenia vhodného Rieslingu sme sa zamerali aj na Prosecco, červené aj biele vína a aperitívy. Program bol už na prvý pohľad náročný, preto sme sa bez váhania vydali na cesty.
Wachau
Prvou zastávkou bol rakúsky Wachau. Je to údolie Dunaja s malebnou krajinou a jedna z najvýznamnejších turistických destinácií Dolného Rakúska. Nachádza sa na polceste medzi mestami Melk a Krems. Odhaľuje mnoho nedotknutých a viditeľných stôp nepretržitého organického vývoja už od praveku, či už ide o architektúru (kláštory, hrady, zrúcaniny), urbanistický dizajn (mestá a dediny), aj poľnohospodárstvo. A naviac celoročne priťahuje fanúšikov vysokokvalitných vín. Nás tiež. Pýtate sa prečo?
Klíma
V stiesnenom priestore jedinečnej vinohradníckej oblasti, ktorá sa od všetkých ostatných krajín s kultúrou viniča v Európe odlišuje svojimi formáciami a subtílnou mikroklímou, je množstvo kontrastov.
Panónske podnebné pásmo sa tiahne z východu do Wachau. Z výšin lesa Dunkelsteiner južne od rieky Dunaj a Waldviertel na severe prúdia dolu cez malé, zalesnené kamenné údolia známe ako Wachauer Gräben, chladné a vlhké masy vzduchu bohaté na kyslík. To vytvára nepretržitú cirkuláciu vzduchu, ktorá silne ovplyvňuje arómy tvoriace sa v hrozne a spolu s chudobnými primárnymi horninovými pôdami charakterizuje vylisované víno.
Pôda
Spolu s podnebím je druhou záhadou Wachau pôda. Horské terasy obohacujú zvetrané primárne horninové pôdy (ruly, kremičitany a horninové hnedozeme). V nižších polohách sú čiastočne pokryté ostrovčekmi spraše, z ktorých sa vyvinuli ľahké, piesčité pôdy. Viničom sa darí na terasách, ktoré siahajú až do nadmorskej výšky okolo 450 metrov nad morom – to je 250 metrov nad hladinou Dunaja. Práve horská lokalita a špecifické podmienky pestovania prispievajú k sláve vín z Wachau po celom svete. Spájajú to, čo je tak ťažké dosiahnuť v iných svetových lokalitách: záhadnosť a intenzita chuti a jasné hroznové arómy.
Vína
Vinice v oblasti Wachau produkujú jedny z najlepších svetových bielych vín s potenciálom vyzrievania po desaťročia. Najznámejšie sú najmä tie, ktoré vyrábajú Veltlínske zelené a Riesling.
A práve to bol cieľ nášho Season “vínneho tímu” pre túto zastávku. Na dohodnutú degustáciu sme išli s presvedčením, že sa nám podarí vybrať pre vás ten najvhodnejší Riesling, ktorý bude lahodný sám o sebe, ale bude dopĺňať aj jedlá z našej ponuky. A podarilo sa, vybrali sme dokonalý Riesling, ktorý onedlho nájdete v našej reštaurácii.
Síce nečakane a neplánovane, ale oslovilo nás aj niekoľko Veltlínskych Zelených. Prekvapili nás najmä svojou netradičnou chuťou, ktorá svojmu charakteru ďakuje práve špeciálnou kombináciou podnebia a pôdy v oblasti Wachau. Takže prvá zastávka dopadla viac ako úspešne, je čas presunúť sa ďalej – do Talianska.
Valdobiaddene
Ubytovali sme sa u milej pani v dedinke La Mola Caneva. Po zaslúženom nočnom spánku v romantickom prostredí talianskeho vidieka sme sa presunuli na prvú degustáciu – do Valdobiaddene. Tu máme v pláne vybrať pre vás to najlepšie Prosecco.
Valdobbiadene je oblasť legendárna svojimi Prosecco Superiore. Je obklopená podmanivým úpätím Álp vo vinárskej oblasti Veneto. Vďaka vysokému počtu slnečných dní v roku a (na alpské pomery) relatívne rovinatému reliéfu sa vôňa v hrozne dobre rozvíja a každý pohár vína chutí jedinečne.
V tejto oblasti sa Prosecco pestuje už od roku 1772. A nie náhodou. Podobne ako má Wachau skvelú kombináciu podnebia a pôdy pre Riesling a Veltlínske Zelené, Valdobiaddene je ako stvorené pre Prosecco.
Klíma
Jeho poloha medzi morom a Alpami zaisťuje miernu klímu s priemernou teplotou 12,3°C a stálym miernym vánkom, ktorý umožňujú rýchle sušenie hrozna po daždi. Oblasť Valdobiaddene je charakteristická častými silnými prehánkami v lete.
Kopce sa tiahnu od východu na západ, takže vinice majú svahy orientované na juh. Sú tak na dobre vystavené slnečnému žiareniu. Severné svahy sú spravidla pokryté lesmi. Nadmorská výška sa pohybuje medzi 100 a 500 m a zaručuje vhodné rozdiely medzi dennými a nočnými teplotami. Vďaka tomu sa vône v hrozne dobre rozvíjajú.
Pôda
Pôda vo Valdobbiadene má históriu už z dôb zvyšovania dna morí a jazier. Kopcovitá časť regiónu bola premodelovaná ľadovcami Dolomitov, ktoré priniesli rôzne nánosy. Výsledkom je hlboká pôda, ktorú tvoria skaly a piesok, obsahujúce veľa ílu a je bohatá na oxidy železa. V oblasti neovplyvnenej ľadovcami zostala pôda morského pôvodu, zložená z opuky a pieskovca. Je plytšia a pórovitejšia.
Prosecco Rebuli
Legendárne Prosecco z rodinného vinárstva Rebuli – obklopeného vinicami dokonale ladiaceho s okolitou krajinou. Už viac ako 80 rokov tu s láskou vyrábajú Prosecco, ktoré zachováva svoju autenticitu, a originalitu v súznení s prírodou. Výsledkom sú jednoduchosť a sviežosť so štavnatým záverom.
Všetko je to dielom troch synov – Mauro je etnológ, Paolo denne riadi prácu vo vinici a Gianni spoločne so svojou ženou Marou majú zodpovednosť za ekonomiku a marketing.
Z tohto vinárstva sme ochutnali prosecco od Extra Brut bez pridaného cukru (0% dosage) až po Extra Dry so sladkými tónmi jahôd. Všetky boli perfektné a onedlho si na nich budete môcť pochutnať aj u nás v Season restaurant. Záverečným bodom bola degustácia Prosecco Tranquillo, ktoré je charakteristické tým, že je bez bubliniek.
Soave
Z Valdobiaddene sme sa presunuli do regiónu Soave. Nachádza sa vo východnej časti kopcov v provincii Verona v Taliansku. Táto apelácia vína získala štatút DOC v roku 1968 a odvtedy jej popularita postupom času rástla. V Soave sa vyrábajú hlavne biele vína, v ktorých minimálne 70 % tvorí odroda Garganega. V súčasnosti je Soave jednou z obľúbených vinárskych destinácií pre milovníkov vína.
Klíma
Klímu regiónu Soave ovplyvňujú aj hmly, ktoré na jeseň klesajú do Pádskej nížiny a môžu spôsobiť nebezpečenstvo plesní a iných chorôb viniča. Hrozno Garganega, ktoré je primárnou súčasťou Soave, je neskoro dozrievajúca odroda s hrubou šupkou, ktorá znesie hmlu lepšie ako niektoré odrody s tenšou šupkou ako Trebbiano Toscano.
Pôda
Kopce severného Soave sú z hrubej vrstvy vápenca. Je to dôsledok stálej expanzie morských ložísk, ktorá začala pred 200 miliónmi rokov a trvala desiatky miliónov rokov. To je dôvod, prečo sú oblasti výroby vína v Soave vo všeobecnosti bohaté na vápenec.
Zóna Soave DOC zahŕňa ploché dno troch údolí potokov Illasi, Tramigna a Alpine, ktoré prechádzajú horami zo severu na juh. Pôdy sú hlbšie, zo sedimentárneho materiálu, alkalické, bohaté na íl, vlhké a v lete veľmi horúce.
Územie Soave je z hľadiska terroir mimoriadne zložité. V západnej a hlavnej časti ho tvoria prevažne vápnité horniny. V stredovýchodnej oblasti ju tvoria najmä vulkanické horniny. Vo väčšine prípadov sú tieto dva typy pôdy zmiešané a niekedy môžu mať susedné vinice inú pôdu.
Inama
Keď opustíte Soave cez Porta Aquila – severnú bránu mestských hradieb zo 14. storočia – prechádzka v dĺžke dvoch kilometrov vedie na vrchol Mount Foscarino, spiacej sopky, ktorá je teraz pokrytá viničom. V 60. rokoch 20. storočia začal Giuseppe Inama skupovať malé vinohradnícke pozemky na tomto vrchole v srdci zóny Soave Classico a výsledkom je, že vinárstvo Inama dnes vlastní väčšinu viníc na Mount Foscarino.
Giuseppe Inama videl veľký potenciál týchto starých, tradičných viníc v čase, keď sa iní viac zameriavali na produkciu väčšieho množstva vína na rovinách určeného na lacný vývoz. Jeho syn Stefano, ktorý prevzal vinárske povinnosti v roku 1992, naďalej neúnavne pracoval na realizácii potenciálu týchto viníc a spolupracoval s niektorými z najlepších konzultantov v oblasti manažmentu viníc na svete, aby dostali vinice Inama do čo najlepšej formy.
V blízkosti vrcholu kopca je veľká drevená plošina s 270-stupňovým panoramatickým výhľadom na juh a východ. Napravo z diaľky je ľahké zbadať cimburie a veže hradu Soave, ktorý stráži mesto. V popredí sú upratané Inama vigneti di Foscarino (vinice Foscarino). A naľavo, nad vinicami a cez široké údolie, sú kopce. Tieto kopce – Colli Berici – sa skladajú z terra rossa bohatého na železo, čo je pôdny typ, ktorý je celosvetovo cenený ako ideálny na pestovanie červeného hrozna, a práve tu získava Inama svoje červené vína.
Tu sme degustovali takmer všetko – tiché, biele aj červené vína. A potvrdili sme si pravidlo, že každému chutí niečo iné. Každý si tu našiel svojho favorita a väčšinou to nebolo jedno a to isté víno. Táto návšteva nám rozšírila obzory a naplnila nás inšpiráciami.
Po tomto zážitku sme sa vybrali do autentických traverien, aby sme ochutnali legendárne talianske produkty. A stálo to za to. Z aperitívov nás oslovila pravá talianska Grappa – nápoj z hroznových výliskov (alebo „vinaccia“) špecifický pre severné Taliansko vyrobený z vyradených hroznových stoniek, semien a šupiek.
Z jedál sme si vychutnali perfektné cestoviny, polentu a potvrdili sme si našu lásku k prosciuttu a talianskym syrom. Záver dňa sa niesol v sladkých tónoch tiramisu.
Cividale del Friuli
Posledný deň našej vínnej cesty sme sa presunuli smerom k Slovinským hraniciam. Konkrétne do Cividale del Friuli. Toto mesto a jeho okolie je domovom viac ako 100 vinárskych podnikov. Ročne sa na tomto území vyrobí viac ako 80 000 hektolitrov vysoko ceneného vína D.O.C.
Tento región stelesňuje históriu vína v regióne. V miestnych vinohradoch stále rastie mnoho pôvodných odrôd viniča, vrátane toho najušľachtilejšieho zo všetkých, Pignolo. Vinič sa pestuje na kopcoch Orsaria, v obci Premariacco, s tokom rieky Natisone ako ich hranicou. Naskytá sa z nich nádherný výhľad na Colli Orientali, kde sa nad obzorom týči kostol Orsaria a v diaľke na východe kopec Rosazzo.
Keď sa otočíme mierne na západ, vidíme mohutný obrys katedrály Cividale a jeden po druhom kopce porastené vinicami vedú náš pohľad až k Ramandolu. Tajomstvo týchto vín je v krajine.
Klíma
Vína z tejto oblasti ťažia z unikátnej mikroklímy medzi morom (vzdialeným len asi dvadsať kilometrov) a zasneženými Alpami, ktoré tvoria veľkolepú kulisu.
Pôda
Pôda zóny Cividale del Friuli je tvorená slieňovými bahnami a pieskovcovými horninami uloženými v treťohorách, t. j. počas eocénu. Spôsob ich vzniku je fascinujúci. Pred šesťdesiatimi miliónmi rokov boli rovina a kopce dnešného Friuli obrovskou priepasťou toho, čo sa neskôr stalo Jadranským morom.
Po všeobecnom regionálnom vzostupe, ku ktorému došlo pred 1,8 až 70 miliónmi rokov, sa východná podhorská a podhorská oblasť stala suchou zemou, čo prinútilo more „späť“. Tento komplex, ktorý zahŕňa najlepšie vinárske pôdy Friuli Venezia Giulia, sa nazýva Cormòns.
Zorzettig
Príbeh spojenia rodiny Zorzettig s vínom sa začína pred viac ako 100 rokmi na kopcoch Spessa di Cividale v srdci Friuli’s Colli Orientali (Východné vrchy), ktoré je vďaka svojmu jedinečnému terroir a mikroklíme ideálne miesto pre vinohradníctvo.
Počas návštevy tohto vinárstva sme boli fascinovaní rozmanitosťou, ktorá sa odráža v miestnych zvykoch, a krajinou, ktorá sa javí ako úplne nedotknutá. Príroda, autenticita, evolúcia, kvalita: to sú „dotykové kamene“, ktorými sa riadi filozofia a práca Annalisy Zorzettigovej, ktorá stojí v čele tohto rodinného podniku.
Tu sme spoznali famózny Pinot Grigio, ktorý nás prekvapil svojim intenzívnym a ovocným buketom citrusov a melónu s nádychom bielych kvetov a jabĺk. Hladká, jemná chuť s dobrou rovnováhou kyslosti a minerality nás dostala a väčšina z našej partie konštatovala, že lepší Pinot Grigio už dávno neskúšala. Určite urobíme všetko preto, aby sa dostal aj do Season restaurant, aby ste si na tomto skvoste mohli pochutnať aj vy.
Cesta domov a vstrebávanie dojmov
Naša vinná cesta bola na konci a nás čakal presun domov. Ešte dodnes sme plní zážitkov, inšpirácií a nových vedomostí. Bolo to pre nás utvrdenie v tom, že vyberať pre vás kvalitné vína priamo vo vinárstvach je cesta, ktorou chceme každoročne kráčať. Nie je to síce tak pohodlné ako zaklikať produkty na e-shope, alebo zavolať obchodnému zástupcovi importéra, ale filozofia Season je iná – osobný prístup k vám na každej úrovi. A tak sa tešíme na ďalšie vínne výjazdy.
Naše poďakovanie patrí spoločnosti BWD, ktorá nám tento výlet pomohla uskutočniť. Ďakujeme!